wtorek, 13 października 2015

Zwierzęta Domowe

Zwierzęta domowe
Posiadanie zwierzątka domowego wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale także z obowiązkami. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zaproszenie pupila do naszego domu diametralnie zmieni dotychczasowe życie wszystkich domowników. Wspomniane obowiązki są jednak jak się wydaje niczym w porównaniu z radością i pozytywną energią, którą wnosi do mieszkania zwierzak domowy. Najpopularniejsze zwierzątka domowe to dzisiaj oczywiście kot i pies. Warto jednak zaznaczyć, że coraz częściej w polskich domach pojawiają się także pupile z rodziny gryzoni. W ostatnim czasie pojawiła się także dziwna moda na posiadanie zwierząt tropikalnych. Te nierzadko są jednak niebezpieczne, dlatego pełnią raczej rolę okazu w terrarium, aniżeli rolę domowego pupila. Decydując się na adopcję lub kupno zwierzaka należy najpierw wiedzieć, jak się z nim obchodzić. Warto pamiętać, że zwierzak w zależności od wieku, rasy czy traktowania wcześniejszego właściciela może zachowywać się w nowym otoczeniu dziwnie, a nierzadko także agresywnie. Jak radzić sobie z takimi przypadkami i w jaki sposób odpowiednio zaopiekować się nowym podopiecznym?
Kupno zwierzaka a jego adopcja
Osoby decydujące się na kupno zwierzaka zazwyczaj wiedzą, z kim przyjdzie się im zmierzyć. Sprzedawcy posiadają bowiem nierzadko rodowód psiaka czy kota oraz dane o przeprowadzonych badaniach i szczepieniach. W przypadku adopcji często wielu informacji nie otrzymamy, ponieważ zwierzęta trafiające do schronisk zazwyczaj trafiają tam z przypadku. Zostają znalezione w lasach lub na poboczach dróg. Należy mieć świadomość tego, że porzucone zwierzę początkowo może nie obdarzać nowych właścicieli zaufaniem. Im starszy jest pupil oraz im więcej przeżył, tym trudniej będzie mu ponownie zyskać wiarę w człowieka. Warto jednak decydować się na adopcję, ponieważ takie zachowania nierzadko ratują życie niejednemu zwierzęciu. Wiele osób znajdując porzuconego zwierzaka zabiera go do domu. Jest to bardzo szlachetne, jednakże należy niezwłocznie zabrać znalezisko do weterynarza, by ten zbadał pupila i podał mu w razie potrzeby leki lub zastrzyki przeciw wściekliźnie.
Tolerancja międzygatunkowa u zwierząt domowych
Wiele osób posiadając jedno zwierzątko domowe decyduje się na przyjęcie następnego pupila. Powstaje wtedy jednak obawa związana z tym, że ulubieńcy „nie dogadają” się ze sobą. Wydaje się jednak, że nawet powszechna niechęć kotów i psów do siebie nawzajem tak naprawdę może łatwo zostać zażegnana. Zwierzaki przebywające w tym samym domu często opiekują się sobą nawzajem. Badacze mówią w tym przypadku o tolerancji międzygatunkowej u zwierząt domowych. Co więcej, psy bardzo często chronią najmłodszych mieszkańców domu, na przykład czuwając przy łóżeczku śpiącego dziecka. Wydaje się więc, że zwierzęta mogą przyzwyczaić się do obecności innych pupili w domu. Należy jedynie odpowiednio troszczyć się o każdego przyjaciela mieszkającego z nami w jednym domu czy mieszkaniu.
Najpopularniejsze zwierzęta domowe
dla psaNajpopularniejszymi zwierzakami mieszkającymi dzisiaj z człowiekiem są oczywiście psy oraz koty. Warto zaznaczyć, że posiadanie psa nie oznacza od razu, że jest on zwierzakiem domowym. Osoby zajmujące się tymi aspektami wiedzy zaznaczają, że pies może pełnić funkcję użytkową, czyli na przykład bronić posiadłości. Pupil staje się zwierzęciem domowym dopiero w momencie, w którym jego właściciel nawiąże z nim więź emocjonalną. O tę ostatnią dzisiaj nietrudno, ponieważ psy są bardzo specyficznymi pupilami i szybko przywiązują się do człowieka. Inaczej jest z kotami, które mimo wszystko także zdobywają serca niejednego miłośnika futrzaków. Coraz częściej w polskich domach zaczyna panować moda na zwierzęta egzotyczne, czyli różnego rodzaju węże, jaszczurki czy pająki. Należy zaznaczyć, że z takimi pupilami raczej nie nawiązuje się dziś więzi emocjonalnej, a oni sami stanowią raczej ekspozycji. Oprócz psów i kotów popularnymi zwierzakami stają się w ostatnim czasie różne gryzonie, czyli między innymi chomiki, szynszyle czy nawet myszki i szczury. Warto pamiętać, że każde zwierzę potrzebuje odpowiednich akcesoriów do tego, by dobrze się rozwijać i komfortowo żyć.
Akcesoria dla zwierząt
Producenci akcesoriów dla zwierząt proponują dzisiaj miłośnikom pupili wiele produktów poprawiających jakość życia zwierzaków domowych. Kuwety dla kotów, smycze dla psa czy transportery lotnicze to elementy niezbędne dla właścicieli wspomnianych zwierząt. Co ciekawe, w sklepach zoologicznych znajdziemy także zabawki dla pupili, a nawet ubranka. Interesującą ofertę stanowią pokarmy dla zwierząt. Ich zróżnicowanie zależy od wieku zwierzęcia, jego stanu zdrowotnego czy gatunku. Dzięki pomysłowości sklepów zoologicznych zakupy dla zwierzaków można wykonywać bez wychodzenia z domu. Jest to możliwe dzięki wirtualnym sklepom zoologicznym zamieszczonym w sieci. Mnogość akcesoriów dotyczy oczywiście nie tylko kotów czy psów. Wiele produktów przeznaczonych jest na przykład dla miłośników rybek akwariowych czy gryzoni. Najpopularniejsze w ostatnim czasie produkty to przede wszystkim legowiska, smycze dla psa oraz transportery dla różnych zwierząt.
Prawo dotyczące zwierząt domowych
Posiadanie zwierząt wiąże się z przestrzeganiem prawa. Za znęcanie się za zwierzętami grozi kara pozbawienia wolności i rzecz jasna jego odebranie. Żaden miłośnik zwierząt nie byłby w stanie skrzywdzić pupila, jednak niestety zdarzają się przypadku bicia i głodzenia różnych zwierząt. Świadkowie takiego traktowania powinni niezwłocznie zaalarmować służby bezpieczeństwa, które w następstwie odwiedzają podejrzanego właściciela. Prawo reguluje także inne aspekty związane z posiadaniem zwierzęcia. Przede wszystkim nakazuje właścicielom usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych w miejscu publicznym przez psy. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale pozostawianie psa przywiązanego bez opieki (na przykład przed sklepem czy urzędem) także nie powinno mieć miejsca. Za nieprzestrzeganie zasad grożą dość duże mandaty, dlatego lepiej dostosowywać się do przepisów, które przecież obowiązują nie tylko w Polsce, ale także w całej Unii Europejskiej i wielu innych krajach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz